4K vs UHD teler – teeme asja kiiresti selgeks

P aljude müüjate ning tootjate poolt on UHD ja 4K telereid hakatud välja hõikama ühise nimetaja all (tihtipeale isegi koos). Seetõttu on tarbijate seas saanud need sünonüümideks. Siiski: 4K ja UHD (Ultra HD) ei ole sama!
Jah, vaataja seisukohalt ei ole suurt praktilist vahet, kuid oluline on eristada telerite olemust, et mitte langeda lihtsalt asjatundmatu müügimehe lõksu.

4K vs UHD

Lihtsalt öeldes on 4K professionaalne tootmise ja kino standard, kuivõrd UHD on tavavaatajale mõeldud saadete edastamise standard.

Resolutsioonilises mõistes on 4K standard 4096 x 2160 pikslit ehk täpselt 2 korda rohkem, kui varasem standard (2K – 2048 x 1080). Kuid 4K ei ole lihtsalt resolutsioon, vaid omab ka sisulist erinevust: 4K pildiliikumine on generatsiooniliste eelkäijatega võrreldes oluliselt parem (näiteks LCD teleritel mõjub teleri tehnoloogia tõttu must värv tumehallina).

UHD (ehk Ultra High Definition) on Full HD edasiarendus resolutsiooniga 3840 x 2160 pikslit. 4K resolutsioonist üsna kaugel, kuid tihtipeale reklaamitakse 4K all hoopis UHD telereid. Tõde on aga selles, et 4K kõlab lihtsalt “seksikamalt”, ning edasimüüjad ei ole vaevunud endale asja selgeks tegema.

Praktiline lähenemine

Kasutaja testi tulemusel selgus, et 4K teleri vaatamine enamus juhtudel kvaliteedis midagi juurde ei anna ja seda isegi kvaliteetse 4K sisu olemasolu korral.

“UHD ja 4K teravuse vahe tunnetamiseks peaksime 65” telerit mitte kaugemalt kui 2 meetrit vaatama. Näiteks asub minu vaatmiskoht ca. 4-5 meetri kaugusel, mistõttu on isegi 720p ja 1080p teravuse vahest silmal keeruline aru saada.”

Tegelikkuses on suurim “häda” aga selles, et telerite kvaliteet on ammu eest ära jooksnud telesignaali kvaliteedist. Seega kodukino kasutades saate küll kallimalt telerilt parema pildi (eeldusel, et kodukinosüsteem on tasemel), aga kui kaabelvõrgust või digiboksist paremat signaali ei tule, siis telepilt erinevate telerite puhul jääb enam-vähem võrdseks. 4K telerit ostes peab arvestama, et hetkel on vähestel tootjatel (sh. telekommunikatsiooniettevõtel) 4K kvaliteediklassis kaameraid ja seega enamjaolt teleri maksimaalseid hüvesid näha ei saagi. Loomulikult aja jooksul need tulevad, mistõttu olete teinud investeeringu tulevikku.

Seega ostes 4K või UHD teleri, ei ole te eksinud kummalgi juhul!

Vaata telereid lähemalt Elementro veebist

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kõikide toodete esitatud sissemaksete ja kuutasude summad sisaldavad käibemaksu.

Kõik Elementrost tellitud elektroonikatooted on uued, avamata originaalpakendis ning sisaldavad toodete tehnilist dokumentatsiooni. Tooted saadetakse kliendile kullerfirma vahendusel ilma lisatasuta.

Klient ei oma toodet enne kui on tasunud Elementrole aastase perioodi kuutasusid või kui klient kasutab varasema väljaostu võimalust.

Toote omandamine ei ole kohustuslik. Klient võib toote tagastada, kui minimaalne rendiperiood (5 kuud) on möödunud vastavalt sõlmitud lepingu tingimustele. Täpsema info saamiseks tutvu tähelepanelikult kliendilepingu tingimustega ja vajadusel pea nõu spetsialistiga.

Adroll privacy policy